Academic Positions

 • Still 2017

  Assistant Professor Doctor

  Muğla Sıtkı Koçman University, Political Science and International Relations

 • 2017 2016

  Assistant Professor Doctor

  T.C. İstanbul Arel University, International Relations Department

 • 2016 2012

  Research Assistant

  T.C. İstanbul Arel University,International Relations Department

Education

 • PhD 2011 - 2016

  Trakya University

  International Relations Department

 • Master 2008 - 2010

  International Relations Department

  Westminster University (London)

 • Bachelor2002 - 2006

  Public Administration

  Süleyman Demirel University

 • I have given an interview to Kirghiz National Satate TV and Azattık Radio regarding referendum in Turkey. 16.04.2017

 • I have given an interview to Kazakh National Khabar TV and 24.kz TV regarding referendum in Turkey. 16.04.2017

 • Yeni Kitap: Avrasya’da Siyaset ve Toplum
  Avrasya Ekonomik Birliği ve Türkiye’nin muhtemel üyeliğini ele aldığım bir bölüm yazarak katkı sağladığım bu kitap, uluslararası ilişkiler alanında Avrasya ile ilgili mevcut boşluğu dolduracaktır.

 • 24 Ocak Salı günü Astana'daki Suriye görüşmelerini değerlendirmek için canlı bağlanıp Kazakça yaptığım program youtube'ta. Atameken Business Channel'ın haber moderatörü ЕрболатМұхамеджан'a teşekkürlerimle.

 • 26 Ocak Perşembe günü SamatSulei bey tarafından hazırlanan Özel Rapor adlı programa Suriye iç savaşı ve Kazakistan’ın barış görüşmelerindeki rolü hakkında mülakat verdim.

 • Türkçe literatürde neredeyse hiç çalışılmayan önemli bir konuyu araştırdım. "Asya'da bir Ekonomik Gelişim Modeli: Avrasya Ekonomik Birliği" adlı çalışmam uluslararası birçok indeks tarafından taranan ESBA dergisinde yayınlanmıştır. Avrasya Ekonomik Birliği ile ilgili kapsamlı ve kısmen doyurucu bir makale oldu.

 • Doç. Dr. Uğur Özgöker hocamla beraber uzun zamandır üzerinde çalıştığımız "NATO and Russia’s Security Dilemma withintheEuropeanUnion’s Far Neighbors" adlı makalemiz uluslararası hakemli bir dergi olan International Relations and Diplomacy'de yayınlanmıştır.

 • 4 Aralık 2016 tarihinde Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen “Kazakistan'ın Bağımsızlığının 25. Yılı” toplantısına beni davet eden başkan İsmail CENGİZ beye teşekkürlerimle.

 • 24 Kasım 2016 tarihinde üniversitemizce (İstanbul Arel Üniversitesi) tertip edilen Öğretmenler Günü hatırası. Bizleri yalnız bırakmayan ve kendisi de bir öğretmen olan Sayın Mütevelli Heyet Başkanı Kemal Gözükara’ya teşekkür ederiz.

 • 01 Kasım 2016 itibariyle Nobel Yayıncılık tarafından yayınlanan “Kazakistan’ın Türkiye Politikası: İç Yapı, Söylem, Dış Politika ve Lider Etkeni” adlı kitabım satışa sunulmuştur.

Choose :

 • January 2018
  Kazakistan’ın Türkiye Politikası
  image

  You can obtain the Pdf version of my PhD thesis called Kazakhstan's Turkey Policy which was published by Nobel in 2016 from this site.

  Devamını Görüntüle
 • June 2017
  Ahıska Türklerinin Vatana Dönüşleri Üzerine Bir Araştırma: Kazakistan Örneği
  image

  Bu çalışma, Kazakistan’a sürgün edilen Ahıska Türklerini ele alacağından burada yaşayan Ahıska Türklerinin ata topraklarına dönüş isteğinin zamanla azalmasının ve Kazakistan’ı yeni vatan olarak kabul etmelerinin nedenlerini inceleyecektir. Çalışmanın temel hipotezi, 1944 yılında vatanlarından sürgün edilen ve Kazakistan’a yerleştirilen Ahıska Türklerinin..

  Devamını Görüntüle
 • May 2017
  Kazakistan Türkiye İlişkileri
  image

  Kazakistan ve Türkiye her platformda kardeş olduklarını vurgulamalarına rağmen bu söylem kültürel ve özellikle ekonomik ilişkilere/göstergelere yansımamış ve Türkiye tarafından uygulanan birçok projeden yeterli verim alınamamıştır hipotezine dayanan bu çalışmada, hem Kazakistan-Türkiye ekonomik ve kültürel ilişkilerine yapıcı anlamda eleştirel bir bakış açısıyla..

  Devamını Görüntüle
 • March 2017
  Turgut ÖZAL’dan Abdullah GÜL’e Nursultan Nazarbayev’in Değişen Türkiye Söylemi
  image

  Turgut Özal’dan Abdullah Gül’e Nursultan Nazarbayev’in Değişen Türkiye Söylemi adlı bu çalışmanın temel amacı Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in 1991 yılından günümüze Türkiye’ye özgü söylemleri dikkate alınarak Kazakistan’ın Türkiye’ye yönelik siyasetinin nasıl değiştiğini ortaya koymaktır. Bu çalışma, Nazarbayev’in 1991’den günümüze..

  Devamını Görüntüle
 • March 2017
  Kazakistan’ın BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği'nin Nedenleri
  image

  Birlemiş Milletler (BM) genel kurulunda 28 Haziran 2016 tarihinde yapılan oylamada Kazakistan, 193 üye ülkeden 138’inin oyunu alarak BM Güvenlik Konseyi (BMGK) 2017/2018 geçici üyeliğine seçilmiştir. Bu üyelik Kazak diplomasisinin en büyük ikinci başarısıdır. Bu başarı Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in..

  Devamını Görüntüle
 • January 2017
  26 Nisan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Üzerinden Kazak Usulü Başkanlık Sisteminin Karşılaştırmalı İncelenmesi
  image

  Kazakistan’da 26 Nisan 2015 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminden hareketle Kazak Usulü Başkanlık Sisteminin inceleneceği çalışmada, Kazakistan’daki Başkanlık makamının ve bizatihi Başkanın bu sistemdeki rolünün irdelenmesi konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Ancak konunun bir bütünlük arz etmesi için Başkanlık makamı öncelikle idari açıdan incelenecektir. Kazakistan’da Başkan..

  Devamını Görüntüle
 • December 2016
  Bağımsızlığının 25. Yılında Kazakistan
  image

  Yüzölçümü açısından Türkiye’nin dört katına fakat ancak beşte biri oranında nüfusa sahip olan Kazakistan, yer altı ve yer üstü (petrol, gaz, kömür, uranyum, altın, gümüş, çinko, bakır, vb) doğal kaynakların çoğunu topraklarında barındırması, izlediği çok yönlü politika ile Rusya ve Çin gibi iki süper güç arasında yer alıp bu iki ülke ile dengeleyici politikalar izlemesi, Amerika’nın çıkar mücadelesinin odak noktası olması ve bu durumu..

  Devamını Görüntüle
 • November 2016
  Kazakistan’ın Astana Barış Görüşmelerindeki Rolü ve Elde Edeceği Avantajlar
  image

  Arap Baharı 2010 yılında üniversite mezunu olduğu halde işsizlik nedeniyle seyyar satıcılık yapmak mecburiyetinde kalan Tunus’lu Muhammed Buazizi’nin kendini yakmasıyla başlayan ve Arap dünyasında demokrasi, özgürlük ve insan hakları doğrultusunda yaşanan kitlesel halk hareketlerine verilen ortak isimdir. Tunus, Libya, Mısır, Ürdün, Yemen ve Suriye’de büyük çapta; Irak, Ürdün, Suudi Arabistan, Lübnan ve Fas’ta küçük çapta baş gösteren..

  Devamını Görüntüle